1-ماهی قرمز را از مراکز معتبر و تحت نظارت و کنترل تهیه نمائید.

2- از خرید ماهی از فروشندگانی که آن ها را به صورت متراکم و درشرایط نامناسب بهداشتی و زیستی نگهداری می کنند خودداری گردد.

3- ازخرید ماهیانی که دارای علایمی مانند: باله های تاخورده و جمع شده هستند، در اطراف دهان یا سطح بدن لکه های پنبه مانند دارند، روی سطح بدن آن ها زخم یا لکه های سفید متمایل به خاکستری یا قرمز مشاهده می شود ، بدن رنگ پریده و لکه لکه شده دارند، لبه باله ها خورده و ساییده شده ، ماهی حالت بی قراری دارد و بدون آن که در یک جا قرار گیرد پیوسته بدن خود را به اطراف می مالد، چشم ها به صورت یکطرفه و یا دوطرفه بیرون زده اند و پولک های ماهی ریخته است، خودداری کنید.

آب :

آبی که برای زندگی ماهیان انتخاب می کنیم باید دارای شرایط مناسب باشد. برای اطمینان از خارج شدن کامل موادی مانند کلر باید قبل از عوض کردن آب ماهی ها، آب را به مدت یک شبانه روز در ظرف دهان گشاد نگهداری و سپس مورد استفاده قرار داد. هرگز نباید اجازه داد که ظرف ماهی ها کثیف شود این کار می تواند باعث بیماری ، کوتاهی عمر و در نهایت مرگ آنها شود. برای تعویض آب نباید آن را یکدفعه عوض کرد. با آرامش کامل نیمی از آب ظرف را خارج کرده و سپس کم کم آب برداشته شده را با آبی که از روز قبل نگه داشته ایم جایگزین می کنیم. در طول هفته باید 1 یا 2 بار آب ظرف ماهی ها را به این صورت تعویض نمود. در نگهداری طولانی مدت ماهیان قرمز مقدار آب مورد نیاز هر قطعه ماهی انگشت قد، حداقل یک لیتر منظور شود، و از شن و ماسه های رنگی و تیز برای تزئین آکواریوم و تنگ های ماهی استفاده نکنید.

دمای محیط:

1- بهترین دما برای زندگی این نوع ماهی ها بین 10 تا 25 درجه سانتیگراد می باشد. دمای محیط هرگز نباید یکباره تغییر کند.

2- نباید بیش از یک جفت ماهی در یک ظرف نگهداری نمود و باید از ریختن نمک یا انداختن حبه قند در آب خوداری نمود.

3- ماهی قرمز باید با غذاهای کم پروتئین و سرشار از کربوهیدرات تغذیه شوند و بهتراست که غذا در سطح آب شناور بماند، استفاده ازغذاهای آماده بهتراست و غذادهی باید 1 یا 2بار در روز و به اندازه ای باشد که درمدت 1تا 2 دقیقه مصرف شود. غذادهی بیش از حد باعث انباشته شدن مواد آلی و دفعی و در نتیجه مسموم شدن ماهی خواهد شد.

نکات ایمنی:

1-افراد حساس و دارای سوابق آلرژی به هنگام تماس با ماهی از دستکش استفاده کنند.

2- همه افرادی که با ماهی یا آب تنگ تماس دارند باید بلافاصله دست های خود را با آب و صابون به دقت بشویند.

3- از دست زدن کودکان به ماهیان جلوگیری نموده و آموزش بهداشت فردی به آنها در خصوص عدم دستمالی چشم ، صورت و دهان بعد از کار با آکواریم ارائه شود. درصورت بروز هر نوع علائم و ناراحتی های پوستی به پزشک مراجعه شود.

4- از رها کردن ماهیان زینتی خود در رودخانه ها ، تالاب ها و آب های آزاد جدا خودداری کنید.

5- در صورت بروز هر گونه علایم بیماری یا ناراحتی در ماهی ها، ماهی بیمار بلافاصله برای جلوگیری از سرایت بیماری جدا از سایر ماهی ها نگهداری شود. نگه داشتن ماهی بیمار به مدت بیست دقیقه در یک لیتر آب که یک قاشق نمک هم به آن اضافه شده است، برای برخی از بیماری ها می تواند مفید واقع شود.

6- به جای نگهداری ماهی در تنگ های کوچک و نامناسب لازم است ماهی در ظروف شیشه ای بزرگ مثل آکواریوم یا تنگ های شیشه ای مناسبِ بزرگ نگهداری شود تا علاوه بر احساس آزادی و راحتی، از اکسیژن بیشتری در آب برخوردار باشد و شرایط مناسب برای زندگی ماهی ها فراهم شود .

7- از قراردادن آکواریوم ها و تنگ های ماهی در جلوی نور مستقیم آفتاب، کنار شومینه ها و یا داخل آشپزخانه خودداری کنید

برای حمل و نقل ماهیان زینتی در بسته بندی های کوچک ( کیسه های پلاستیکی بدین منظور مناسبند)باید دو برابر میزان آب ، فضای خالی از هوا وجو دداشته باشد. ماهی نباید بیشتر از 2 ساعت در این شرایط بماند